Dieta śródziemnomorska, czyli jak schudnąć zdrowo i bez efektu jo-jo

POSTED BY admin | Sie, 09, 2017 |

Dieta śródziemnomorska mimo, że pochodzi z Europy zna ją cały świat. Nie jest to wprawdzie dieta, której nadrzędnym celem jest odchudzanie, ale jest to sposób na zdrowe życie. Została ona po raz pierwszy opisana w latach 60 minionego wieku przez amerykańskiego epidemiologa prof. Angela Keysa.

Stworzono ją w oparciu o zebrane informacje na temat doskonałego stanu zdrowia, niektórych populacji w regionie basenu Morza Śródziemnego (m.in. południe Włoch, Grecja, Hiszpania). Szczególne zainteresowanie naukowców budziła długowieczność osób zamieszkujących te obszary, niska zachorowalność na choroby:

 • niedokrwienne serca,
 • niektóre nowotwory,
 • liczne choroby dietozależne.

Badania naukowe przeprowadzone 50 lat temu potwierdziły, że kondycja zdrowotna mieszkańców okolic Morza Śródziemnego to wynik sposobu odżywiania, na który zapewne wpływ ma dostęp do różnorodnych produktów roślinnych oraz dostęp do morza zapewniający obfitość ryb. Z biegiem czasu, wraz ze wzrostem popularności wysoko przetworzonej żywności, liczby osób cierpiących z powodu nadwagi, otyłości, zaczęto traktować dietę śródziemnomorską jako sposób na odchudzanie.

CO JEŚĆ?

Chcąc schudnąć za pomocą śródziemnomorskiego modelu żywienia, komponując codzienne menu należy pamiętać o następujących zasadach:

 1. oliwa z oliwek jako podstawowe źródło tłuszczu w diecie,
 2. duże ilości warzyw, nasion roślin strączkowych,
 3. świeże owoce należy spożywać codziennie, jako deser,
 4. orzechy nasiona 2-3 razy w tygodniu,
 5. część codziennej diety powinny stanowić produkty zbożowe z pełnego przemiału,
 6. produkty nabiałowe w umiarkowanych ilościach, głównie jogurty i sery,
 7. czerwone mięso w umiarkowanych ilościach,
 8. ryby-kilka razy w tygodniu,
 9. jajka w umiarkowanych ilościach, nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu,
 10. wino w umiarkowanych ilościach.

JAK DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA POMAGA SCHUDNĄĆ?

Chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów, trzeba dysponować wiedzą wykraczającą poza listę dozwolonych produktów. Dieta śródziemnomorska nadaje się doskonale dla osób pragnących schudnąć ponieważ jest dietą zbilansowaną, dostarcza w odpowiednich proporcjach:

 • białka,
 • tłuszcze,
 • węglowodany,
 • witaminy,
 • składniki mineralne.

Różni ją to od wszystkich restrykcyjnych diet jednoskładnikowych, po odstawieniu, których pojawia się efekt jo-jo. Po wtóre, jedną z jej pierwszoplanowych zasad jest spożywanie pięciu zrównoważonych, niezbyt obfitych posiłków dziennie.

Ważnym uzupełnieniem omawianej diety jest aktywność fizyczna. Prof. Angel Keys zaobserwował, że poza tradycyjnym sposobem odżywiania, mieszkańców regionów śródziemnomorskich charakteryzował zdrowy tryb życia wyróżniający się znaczną aktywnością fizyczną. Wpływało to na mniejsze występowanie wskaźnika otyłości wśród mieszkańców Krety i w innych regionów Grecji. Według zwolenników diety śródziemnomorskiej jej silną stroną są, bogate w błonnik, produkty zbożowe, w tym makaron z twardej pszenicy durum. Kolejnym istotnym aspektem diety są techniki przygotowywania posiłków (np. gotowanie na parze, na wodzie, pieczenie na grillu czy ruszcie oraz w folii).

TAGS : dieta śródziemnomorska efekt jo-jo odchudzanie schudnąć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.