Grejpfrut, czyli owocowe wspomaganie odchudzania

POSTED BY admin | Sie, 07, 2017 |

Owoce i warzywa stanowią niezbędną podstawę prawidłowego żywienia człowieka. Wprowadzanie ich do diety ma kluczowe znaczenie dla naszej witalności oraz zdrowia. Specjaliści polecają spożywać minimum 400 g warzyw i owoców, podzielonych na 5 porcji dziennie. Wydawać się może, że to dużo, ale nic bardziej mylnego. Przykładowo, poranny smoothie na bazie jabłka i grejpfruta, oraz wieczorna sałatka składająca się 5 garści jarmużu, połowy szklanki soczewicy oraz połowy brokułu pokrywają dzienne zapotrzebowanie na warzywa i owoce. Nawet w trakcie piątkowego relaksu przed telewizorem bez trudu można zastąpić tłuste chipsy takimi smakołykami jak suszone buraki, marchewki, a ci bardziej wybredni na pewno nie pogardzą suszonym jabłkiem z cynamonem.

Warto jednak podkreślić, że układając dzienną porcję warzyw i owoców, ilość tych drugich należy kontrolować. Owoce są bogatym źródłem fruktozy, która spożywana w nadmiarze magazynowana jest w formie tkanki tłuszczowej. Dla osób dbających o sylwetkę oraz nie będących w stanie zrezygnować z przyjemności jaką są owoce polecane są grejpfruty. Owoc ten poza byciem produktem niskokalorycznym (50 kcal/100 g) wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym (IG=20). Na uwagę zasługuje również skład chemiczny grejpfruta.

WITAMINA C (KWAS ASKORBINOWY)

Grejpfrut stanowi prawdziwą bombę witaminową, szczególnie biorąc pod uwagę witaminę C (30-50 mg/ 100 g). Mało osób wie, że witamina ta oprócz ochrony przed infekcjami jest kluczowym czynnikiem syntezy noradrenaliny niszczącej nagromadzone zapasy tłuszczu podskórnego. Kwas askorbinowy jest również niezbędny do wytworzenia karnityny, która wykorzystuje tłuszcz zapasowy jako źródło energii. Ponadto witamina C uczestniczy w przemianach tyrozyny, stymulującej produkcję hormonów oddziałujących na metabolizm. Okazało się także, że witamina ta jest konieczna do syntezy dehydroepiandrosteronu, naturalnego hormonu steroidowego ograniczającego powstawanie tkanki tłuszczowej.

PEKTYNY

Fakt, że pektyny są obecne w grejpfrucie także nie pozostaje bez znaczenia. Ich poziom w omawianym owocu mieści się w zakresie od 0,5% (owoc) do 30% (skórka). Obecne w ścianach komórkowych wielu roślin pektyny usprawniają trawienie oraz usuwają resztki pokarmów, które zalegają w układzie pokarmowym. Po spożyciu grejpfruta obecne w nim pektyny wpływają na obniżenie poziomu glukozy we krwi chroniąc tym samym przed napadami głodu. Ponadto umożliwiają one pozbycie się toksyn, metali ciężkich z organizmu.

NARINGINA

Jest to glikozyd flawonoidowy metabolizowany w organizmie do postaci naringeniny. Związek ten odpowiada za specyficzny gorzki smak grejpfrutów. Ma ona właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwnowotworowe,
  • antyseptyczne.

Naringina jest również pomocna w utrzymaniu prawidłowego poziomu adiponektyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zwiększanie wrażliwość na insulinę. U osób otyłych zaobserwowano niższe poziomy tego hormonu w porównaniu do tych o prawidłowej masie ciała. Dla dbających o sylwetkę ważne są również właściwości hipoglikemizujące naringiny.

TAGS : grejpfrut owoce pektyny witamina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.