Jedzenie hamujące apetyt i ułatwiające odchudzanie

POSTED BY admin | Sie, 22, 2017 |

Nadmierny apetyt to bolączka rzeszy osób. Prowadzi on do nadwagi, a w niektórych przypadkach otyłości. Najbardziej złożonym mechanizmem kontroli apetytu jest mechanizm humoralny. Ponadto w dużej mierze odczuwanie głodu, sytości zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych oraz stanu fizjologicznego organizmu. Nie można zapomnieć także o przyzwyczajeniach kulturowych, tradycji w jakiej dorastamy. Naukowo potwierdzono, że jedną z przyczyn zwiększonej masy ciała są nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa.

Wzmożone odczuwanie głodu to także efekt niedoboru snu. Stwierdzono, że po nieprzespanej nocy zmniejszeniu ulega poziom leptyny oraz zwiększa się produkcja greliny. Nie bez znaczenia jest także stres, który powoduje m.in. zmniejszenie poziomu leptyny, co doprowadza do ciągłego odczuwania głodu, oraz podwyższenie stężenia kortyzolu, którego nadmiar skutkuje otyłością brzuszną.

Pomimo mnogości czynników odpowiedzialnych za nadmierny apetyt warto zaznaczyć, że istnieją żywieniowe sposoby na jego okiełznanie.

JAJA

Jaja znajdują się wśród produktów spożywczych wyróżniających się wysoką wartością odżywczą. Wynika to z zawartych w ich treści składników odżywczych, takich jak: białko, lipidy, witaminy, mikro- i makroelementy. Składnikiem jaja, który ma decydujący wpływ na hamowanie apetytu jest jego BIAŁKO. Według FAO/WHO białko jaja jest międzynarodowym wzorcem żywieniowej wartości białka ze względu na skład oraz proporcję zawartych w nim aminokwasów. Białko jaja kurzego zawiera aż 10,5% białek, które powodują uczucie sytości, sprzyjają ograniczeniu pobierania dodatkowych kalorii i utrzymaniu właściwej masy ciała. Co więcej, białko znajdujące się w jajach jest łatwo przyswajalne, dzięki czemu wspomaga regenerację mięśni po odbytym treningu.

SIEMIĘ LNIANE

Od dawna wiadomo, że siemię lniane sprawdza się doskonale w trakcie odchudzania. Wyróżnia się ono bogactwem:

  • witaminy E,
  • cynku,
  • lecytyny,
  • flawonoidów,
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3,
  • przeciwutleniaczy,
  • BŁONNIKA.

Ostatni z wymienionych składników ma kluczowe znaczenie w hamowaniu apetytu. Wykazano, że octan uwalniany w trakcie trawienia błonnika przez bakterie w okrężnicy może wpływać na kontrolę łaknienia. Pomimo zalet błonnika jego spożycie z roku na rok spada, co jest konsekwencją wzrostu popularności wysoko przetworzonej żywności. Według WHO dorosły człowiek powinien spożywać blisko 40 g błonnika pokarmowego dziennie. W Polsce spożycie to wynosi przeciętnie 15 g, a więc zdecydowanie poniżej normy.

OWSIANKA

Chcąc schudnąć warto zaopatrzyć się również w płatki owsiane. Ich odchudzające działanie wynika z wysokiej zawartości BŁONNIKA. Szacuje się, że jedna filiżanka owsianki zawiera w swoim składzie, aż 4 gramy tego cennego składnika. W porównaniu do innych produktów, polecanych na śniadanie, płatki owsiane wyróżniają się znaczną zawartością błonnika bogatego we frakcje rozpuszczalne (beta-glukany). Zwiększa on objętość pożywienia spełniając funkcję wypełniacza przewodu pokarmowego, wpływając tym samym na zaspokojenie uczucia łaknienia i przedłużając odczucie sytości. Ponadto beta-glukany:

  • mają działanie probiotyczne,
  • zmniejszają absorpcje cukrów,
  • obniżają wydzielanie insuliny.
TAGS : apetyt białko błonnika schudnąć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.