Kulinarne zamienniki, które ułatwiają odchudzanie

POSTED BY admin | Sie, 16, 2017 |

Najtrudniejszym elementem odchudzania jest rezygnacja z wielu przysmaków, które stanowią stały element codziennego menu. Mimo, że zdajemy sobie sprawę z kaloryczności zjadanych potraw całkowita rezygnacja z nich zdaje się być niemożliwa. Badania potwierdzają, że wiele aspektów w naszym życiu, w tym żywienie, to kwestia nawyków. Mają one bezsprzecznie potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Warto jednak stare żywieniowe nawyki postarać się zastąpić nowymi „niskokalorycznymi” nawykami. Szacuje się, że aby wypracować nowe postępowanie potrzebne są około 3 tygodnie. Jeśli dzięki tej zasadzie zrzucenie zbędnych kilogramów będzie łatwiejsze to warto spróbować.

DOMOWA GRANOLA

Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez gotowych płatków. Producenci zachwalają ich walory smakowe, obiecują, że płatki komponują się doskonale zarówno z ciepłym jak i zimnym mlekiem, że są cennym źródłem witamin i minerałów. Jednak żaden z przedstawicieli koncernów zajmujących się ich wytwarzaniem nie wspomina, że 1/3 opakowania płatków to sam cukier. Dla starających się schudnąć zdrowym zamiennikiem gotowych płatków może być domowa granola. Jest ona polecana osobom na diecie odchudzającej jako produkt sprzyjający utracie masy ciała. Granola, będąca mieszaniną płatków zbożowych, orzechów, suszonych owoców, przyspiesza przemianę materii oraz ułatwia pozbycie się z organizmu toksycznych substancji.

ZAMIENNIKI BIAŁEGO CUKRU

Wszyscy dobrze zdają sobie sprawę, że cukier do zdrowych substancji nie należy. Nie bez przyczyny nazywany jest on „białym zabójcą”. Cukier odpowiedzialny jest za liczne schorzenia i problemy zdrowotne oraz za plagę XXI wieku- otyłość. Dlatego osoby zaliczające się do grona miłośników słodyczy powinny skorzystać z szerokiego wachlarza dostępnych obecnie zamienników cukru, wśród, których na uwagę zasługują m.in.:

  • Ksylitol– naturalny cukier brzozowy posiadający aż 14-krotnie niższy indeks glikemiczny niż cukier stołowy. Jest on także dużo mniej kaloryczny.
  • Stewia– wyciąg z rośliny pochodzącej z okolic Paragwaju. Jest ok. 300 razy słodsza od cukru, nie ma kalorii.
  • Erytrol– naturalnie występuje w owocach, niektórych porostach i wodorostach, kukurydzy, niektórych grzybach, winie, sosie sojowym. Jego indeks glikemiczny jest bliski 0, a kaloryczność wynosi 20 kcal/100g.

SUSZONE OWOCE

Chcąc schudnąć należy pożegnać się ze słodyczami. Czekoladowe ciasteczka, batony z karmelem, nadziewane trufle nie pomogą w uzyskaniu szczupłej sylwetki, wręcz przeciwnie są jej najgorszym wrogiem. Doskonałym zamiennikiem słodyczy są m.in. suszone owoce. Stanowią one niezwykle wartościową przekąskę, dzięki wysokiej zawartości błonnika regulują trawienie, tymczasem witaminy i minerały w nich zawarte pozwalają zachować witalność. Pamiętać jednak należy, że z uwagi na ich kaloryczność należy je jeść z umiarem.

WODA

Jest ona idealnym zamiennikiem słodkich, gazowanych, pełnych konserwantów, sztucznych barwników napojów. Ponadto woda jest nieodzownym elementem walki z nadmiarem kilogramów. Oczyszcza ona organizm, zmniejsza uczucie głodu, umożliwia przeprowadzenie wielu przemian biochemicznych, w tym spalenie spożytych pokarmów.

TAGS : cukier schudnąć woda zamiennikiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.