L-karnityna. Jak działa i jak ją stosować aby schudnąć?

POSTED BY admin | Sie, 11, 2017 |

Intensywny rozwój cywilizacyjny, dostatek, brak dbałości o jakość doprowadziły do plagi otyłości prawie na całym świecie. Ponadto panująca moda na idealnie wymodelowane ciało stała się na tyle silna i wszędobylska, że bez skrępowania można ją nazwać „kultem piękna i młodości XXI wieku”.

Chcemy schudnąć, chcemy utrzymać szczupłą sylwetkę dlatego ciągle szukamy skutecznych metod, które mogłyby pomóc w uzyskaniu obranego celu. Internet, gazety, telewizja niemalże codziennie zasypują nas informacjami na temat nowoczesnych diet, suplementów dzięki, którym można zgubić na zawołanie wszystkie zbędne kilogramy w niesłychanie krótkim czasie. Pojawia się zatem pytanie: która z proponowanych metod jest najskuteczniejsza?

Na liście suplementów diety wspomagających odchudzanie ważne miejsce zajmuje L-karnityna.

CZYM JEST L-KARNITYNA?

Jest to naturalna substancja występująca w komórkach ciała. Syntetyzowana jest z lizyny i metioniny w:

  • wątrobie,
  • nerkach,
  • mózgu.

Tylko częściowo dostarczana jest wraz z dietą. Dlatego podobnie jak koenzym Q10 jest zaliczana do substancji witaminopodobnych. Po raz pierwszy została wyizolowana ponad 100 lat temu z mięśni, z czego wzięła się jej nazwa (łac. carnus oznacza mięso). Ponadto, biorąc pod uwagę podobny do witamin z grupy B mechanizm działania, L-karnityna była nazywana witaminą BT.

Szacuje się, że ilość L-karnityny dostarczanej organizmowi wraz z dietą wynosi średnio 20-200 mg/dzień. Jej źródłami w pożywieniu są przede wszystkim: mięso, produkty mleczne oraz drożdże.

DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE L-KARNITYNY

L-karnityna zaangażowana jest w metabolizm węglowodanów oraz rozgałęzionych aminokwasów. Poza tym reguluje ona aktywność testosteronu oraz hormonów tarczycy. Jest to ważna właściwość zważywszy na fakt, że hormony tarczycy są zaangażowane w spalanie tłuszczów. Gdy ich poziom jest obniżony tłuszcze zaczynają się kumulować. Niemniej godny uwagi jest testosteron, który przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej oraz pomaga budować masę mięśniową.

Ponadto L-karnityna pełni kluczową rolę w metabolizmie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Umożliwia ona ich przejście z cytozolu do mitochondrium, gdzie ulegają utlenieniu, którego celem jest uzyskanie energii. Skutkiem działania L-karnityny jest redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej. Wyniki badań naukowych potwierdziły, że stosowanie jej jako dodatku do niskokalorycznej, niskotłuszczowej diety wzbogaconej w błonnik, prowadzi do redukcji masy ciała w wyniku zmniejszenia zawartości tłuszczu w ciele. Zaobserwowano również korzystne działanie suplementacji L-karnityny w przypadku kobiet w podeszłym wieku. Stwierdzono u nich redukcję masy tkanki tłuszczowej i zwiększenie masy mięśniowej.

Dzięki swoim właściwościom L-karnityna stała się istotnym czynnikiem zapobiegającym miażdżycy oraz wspomagającym osoby pragnące schudnąć. Istnieje jednak wskazanie, że samo stosowanie L-karnityny w większym stopniu nie zmieni masy ciała, niezbędne jest podejmowanie wysiłku fizycznego. Warto również podkreślić, że odpowiednie jej spożycie może wydłużyć, zoptymalizować trening, oraz zmniejszyć ból mięśni po ciężkim wysiłku fizycznym.

TAGS : diety L-karnityna redukcję schudnąć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.