Najczęstsze błędy w trakcie odchudzania- czy można ich uniknąć?

POSTED BY admin | Sie, 14, 2017 |

Zrzucanie zbędnych kilogramów to niełatwa droga, w trakcie której czeka wiele pokus i pułapek. Przecież nie każdy ze starających się schudnąć jest specjalistą do spraw żywienia, dietetyki. Nieraz po omacku szukając sposobów na uzyskanie szczupłej sylwetki narażeni jesteśmy na popełnianie mniejszych bądź większych pomyłek. Nie należy się jednak zniechęcać, ludzką rzeczą jest się mylić. Istotnym jest jednak by ciągle pogłębiać wiedzę na temat zdrowego odchudzania oraz w porę naprawiać żywieniowe błędy.

  1. PRODUKTY LIGHT

Produkty light były i nadal są dla wielu podstawą diety niskokalorycznej. Przyciągają one uwagę niejednej osoby marzącej o rozmiarze S (small). Warto się jednak zastanowić czy inwestowanie w żywność z etykietką light jest zdrowe? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie ważne jest by wyjaśnić, iż produktem light jest taka żywność, w której zmniejszenie kaloryczności następuje poprzez obniżenie zawartości jednego bądź kilku składników odżywczych. Doskonałym przykładem jest ser żółty light, który cechuje się obniżoną zawartością tłuszczu. Powoduje to zmniejszenie kaloryczności sera, z drugiej jednak strony prowadzi to do spadku poziomu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych w organizmie człowieka. Zabieg powodujący zmniejszenie wartości energetycznej sera przyczyna się zatem do niekorzystnego zmniejszenia wartości odżywczej produktu. Dlatego też żywność light nie powinna być podstawą diety, lecz jedynie jej uzupełnieniem.

  1. JADANIE POSIŁKÓW ZBYT RZADKO

Ciągle wśród wielu osób istnieje mylne przekonanie, że omijając posiłek można schudnąć. Gdyby rzeczywiście było to prawdą prawdopodobnie odsetek osób cierpiących z powodu nadwagi spadłby drastycznie. Brak śniadanie, obiadu często nie wynika z rozmyślnego unikania posiłku, w wielu przypadkach jest to efektem natłoku obowiązków, brakiem czasu. Niemniej jednak warto podkreślić, że nieregularne jedzenie to prosta droga do zwiększenia masy ciała. Wynika to z procesów fizjologicznych zachodzących w ciele człowieka, ponieważ gdy jemy nieregularnie to w momencie spożywania pokarmu organizm stara się spowodować żebyśmy zjedli jak najwięcej i nastawiony jest na gromadzenie zapasów na przyszłe „głodowe” czasy. Poza negatywnym wpływem na metabolizm omijanie posiłków zwiększa również chęć podjadanie, co nie sprzyja uzyskaniu szczupłej sylwetki. Regularność w spożywaniu posiłków jest dlatego niezawodnym narzędziem kontroli łaknienia.

  1. NIEWIELE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Ruch napędza nasze ciało do lepszego funkcjonowania. Brak aktywności fizycznej to główny sprzymierzeniec otyłości. Codzienna dawka sportu:

  • wysmukla ciało,
  • pozwala szybciej schudnąć,
  • usprawnia metabolizm,
  • przyspiesza przemianę materii.

Ponadto aktywność fizyczna pełni nadrzędną rolę w kształtowania zdrowia, to właśnie ona ma moc wydłużenia życia. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że dla zdrowia groźniejszy jest brak ruchu niż zła dieta. Z badań wynika, że u osób z nadwagą, które są aktywne fizycznie ryzyko przedwczesnego zgonu jest o połowę mniejsze niż u osób szczupłych, lecz nieuprawiających sportu.

TAGS : dieta odchudzania schudnąć żywność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.