Pożywne śniadanie- jak skutecznie podkręcić metabolizm?

POSTED BY admin | Sie, 07, 2017 |

Sprawnie działający metabolizm jest jednym z kluczowych elementów efektywnego odchudzania. Na występujący we wszystkich żywych organizmach metabolizm składają się procesy anabolizmu i katabolizmu, których natężenie zależy od wielu czynników. Brak aktywności fizycznej oraz jednoskładnikowe diety, stosowane przez rzesze osób toczących batalie ze zbędnymi kilogramami, mogą istotnie spowolnić przemianę materii. Organizm ludzki ma na tyle silną wole przetrwania, że każdy deficyt energetyczny rozumie jako konieczność przejścia na tryb oszczędzania. Istnieją jednak proste metody by metabolizm nabrał tempa, a zbędne kilogramy leciały w dół tak szybko jak minuty przed wyjściem do pracy lub szkoły. Jednym z takich sposobów jest włączenie śniadania do swojego codziennego planu dnia.

PIERWSZY POSIŁEK- DLACZEGO NAJWAŻNIEJSZY?

Nie wszystkim jest w smak posiłek po porannej pobudce. Brak czasu, siła przyzwyczajeń, istnieje wiele wymówek by ominąć pierwszy i zarazem najważniejszy posiłek dnia. Specjaliści podkreślają, że po mającym miejsce w trakcie snu spowolnieniu przemiany materii, ważne jest by dzień rozpocząć posiłkiem. Śniadanie dostarcza składników odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz wprawia metabolizm w ruch. Nie bez znaczenia jest również by śniadanie spożyć 30-120 minut po wstaniu. W sytuacji niedostarczenia pożywienia w tym czasie zwiększa się apetyt w dalszej części dnia oraz spowolnieniu ulega przemiana materii. Poranny posiłek jest na tyle ważny, że rezygnacja z niego zwiększa ryzyko występowania zaburzeń metabolicznych.

PRODUKTY ŚNIADANIOWE

Nie każde produkty są odpowiednie by spożyć je na śniadanie. Pączki oraz popularne, dosładzane płatki bardzo szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, by w krótkim czasie znowu maksymalnie go obniżyć. Wysoko przetworzone, naszpikowane konserwantami, wędliny również należy omijać szerokim łukiem. W takim razie, jakie produkty powinny znaleźć się na stole w trakcie śniadania?

Na pierwszy posiłek warto spożywać produkty bogate w węglowodany złożone oraz błonnik. Na uwagę zasługuje również białko. Dowiedziono, że przyspiesza ono przemianę materii o 25%. Doskonałym źródłem białka są jaja, które dodatkowo cechują się wysokim poziomem żelazoskładnika enzymów regulujących metabolizm.

CO PIĆ?

Fanów kawy na pewno ucieszy fakt, że jest ona jednym z skuteczniejszych stymulatorów metabolizmu. Kubek kawy jest w stanie przyspieszyć przemianę materii o ok. 3-4%.

Polecanym sposobem na dobre rozpoczęcie dnia jest szklanka wody na czczo. Jest ona nie tylko doskonałym substytutem, podrażniającej przewód pokarmowy, kawy, ale również oczyszcza z toksyn i wprawia metabolizmu w ruch. Wypicie po przebudzeniu szklanki zimniej wody wzmaga przemianę materii o 24%.

Idealnym dodatkiem do porannego posiłku jest również zielona herbata, której składniki (katechiny) przyspieszają metabolizm tkanki tłuszczowej. Oszacowano, że włącznie do codziennej diety 5 kubków zielonej herbaty może zwiększyć przemianę materii o 90 kcal. Wśród naparów przyspieszających metabolizm warto także spróbować te przyrządzane na bazie mniszka lekarskiego oraz pokrzywy.

TAGS : błonnik metabolizm posiłek śniadanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.